Uncategorized

Post ścisły w Wielki Piątek.

Przypominamy, że Wielki Piątek związany jest z postem ścisłym, a więc ilościowym i jakościowym. Post jakościowy, to powstrzymywanie się od mięsa i produktów mięsnych. Natomiast ilościowy zakłada tylko trzy posiłki, dwa lekkie i jeden do syta.

Warto ten post ofiarować w konkretnej intencji, może to być na przykład intencja wynagradzania za grzechy własne lub kogoś. Post w Wielki Piątek obowiązuje wiernych, którzy ukończyli 18 rok , aż do 60 roku życia.

Regulacje dotyczące dni pokuty wg Kodeksu Prawa Kanonicznego (kan. 1252)

  1. Wierni, którzy ukończyli 14 rok życia, są zobowiązani do zachowania w ciągu całego życia wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych we wszystkie piątki całego roku i w Środę Popielcową.

Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych nie obowiązuje, jeżeli zgodnie z przepisami liturgicznymi, w piątek przypada uroczystość.

  1. Wierni, którzy ukończyli 18 rok życia, aż do rozpoczęcia 60 roku życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, są zobowiązani do zachowania postu ścisłego w Środę Popielcową i w Wielki Piątek.

Post ścisły pozwala na jednorazowy posiłek do syta oraz na dwa skromne posiłki w ciągu dnia.

Szczególną odmianą postu jest post eucharystyczny, związany z przygotowaniem do przyjęcia Komunii św. Nakazuje on powstrzymanie się od pokarmów (z wyjątkiem wody i lekarstw) na godzinę przed Komunią św. (chorzy nie muszą zachowywać nawet tej zasady).

  1. Wierni, którzy nie mają możliwości wyboru pokarmów i muszą spożywać to, co zostanie im podane, mogą korzystać z dyspensy od obowiązku wstrzymania się od potraw mięsnych w piątki całego roku. Taka dyspensa nie istnieje w Środę Popielcową i Wielki Piątek.

Niemożliwość zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek zakłada jednak podjęcie innych form pokuty, takich jak: modlitwa, jałmużna, uczynki pobożności i miłości, wierniejsze spełnianie obowiązków.