Uncategorized

Dziewczyny przy ołtarzu? —> Dziewczęca Służba Maryjna!

W związku z pojawiającymi się pytaniami od dziewczynek – chcemy utworzyć grupę formacyjno-liturgiczną dla dziewczyn, czyli Dziewczęcą Służbę Maryjną!

Wszystkie chętne dziewczynki wraz z Rodzicem zapraszamy na spotkanie organizacyjne w środę 22 listopada 2023 roku po Mszy świętej wieczornej. Jeżeli będą chętne dziewczynki do tworzenia Dziewczęcej Służby Maryjnej, to od grudnia rozpoczniemy działanie tej grupy w naszej Parafii.

Jest to całkiem inna grupa niż Liturgiczna Służba Ołtarza, ale ściśle i bezpośrednio do niej przynależna. Jednak DSM jest tylko i wyłącznie dla dziewczyn. Dziewczęca Służba Maryjna często w skrócie jest nazywana Bielankami lub po prostu DSM. Grupa będzie miała spotkania co miesiąc w wyznaczoną sobotę, a głównym zadaniem będzie formowanie się w duch Matki Pana Jezusa, czyli Maryi. Z zadań praktycznych dziewczyny będą pełniły różne funkcje wspierając chłopaków z Liturgicznej Służby Ołtarza. Takimi głównymi zadaniami dla nich będzie: dbanie o piękno śpiewów liturgicznych, psalmów, dekorowanie figury Matki Bożej na procesje, niesie poduszek wotywnych i feretronów oraz wstążek przy nich w czasie różnych procesji, sypanie kwiatków przed Najświętszym Sakramentem, a także niesienie świec w procesji przy Najświętszym Sakramencie oraz przy figurze Matki Najświętszej, przynoszenie darów w procesji podczas uroczystych Mszy świętych, a także wspieranie zadań Liturgicznej Służby Ołtarza.

Również Bielanki będą wyróżniać się w czasie Mszy świętych i Nabożeństw strojem liturgicznym, którym będzie błękitna pelerynka z mariogramem z przodu. Natomiast w kolejnym etapie formacji otrzymają cudowny medalik NMP Niepokalanej.

Pierwszym stopniem DSM jest DZIECKO MARYI, które: zna na pamięć modlitwę “O Pani moja”, uczestniczy w spotkaniach DSM od dwóch miesięcy, potrafi wymienić pięć zadań Dziecka Maryi.

O Pani moja, o Matko moja,
cała się Tobie oddaję.

Ofiaruję Ci dzisiaj oczy moje,
serce moje i całą siebie.

Gdy przeto Twoją jestem, o dobra Matko,
broń mnie i strzeż
jako dziecka i własności Twojej.

Amen.