Uncategorized

Dni Krzyżowe – czyli wiosenne dni modlitw o urodzaje i za głodujących.

W trzy kolejne dni po VI Niedzieli Wielkanocnej nazywane są Dniami Krzyżowymi. W tym właśnie czasie szczególnie modlimy się podczas Nabożeństw Majowych o urodzaje. „Dni Krzyżowe” są rozwinięciem codziennego wołania do miłosiernego Boga: „Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj”. Chleb jest „owocem ziemi i pracy rąk ludzkich”.

Modlitwa o urodzaje to wyraz naszej pokory, uznania, że wszystko, co podtrzymuje nasze życie, jest darem. Nie przypadkiem modlimy się o „chleb nasz”, a nie tylko o „mój”. „Nie wolno myśleć tylko o sobie, modlimy się o chleb nasz, a więc także o chleb dla innych. Kto ma nadmiar chleba, powinien się nim dzielić. Św. Jan Chryzostom podkreśla, że »każdy kęs chleba w pewnym sensie stanowi kęs chleba należącego do wszystkich – chleb świata«” (Benedykt XVI).

Dlatego zapraszamy jeszcze dziś i jutro na Nabożeństwo Majowe po Mszy świętej wieczornej, w którym będziemy modlić się o urodzaje i pomyślność na roli. Natomiast w środę na zakończenie Dni Krzyżowych będzie sprawowana Msza święta o 18:00 między innymi w tej intencji.